Obvestilo Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS

V Ljubljani zaznan kokain z visoko vsebnostjo levamisola


Ljubljana, 31. maj 2024 – V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS je bil v Ljubljani
zaznan vzorec kokaina z visoko vsebnostjo levamisola.


V Ljubljani je bil zaznan vzorec kokaina z visoko vsebnostjo levamisola (64%). Levamisol je sicer zdravilo, ki se uporablja v veterini za zdravljenje okužb z zajedavci. Pri ljudeh so opisani naslednji negativni učinki levamisola: slabost, diareja, omotica, vročina, nespečnost, glavobol, krči, slabo počutje. Levamisol lahko povzroči zmanjšanje števila belih krvničk in ošibi imunski sistem, zaradi česar je posameznik izpostavljen tudi večjemu tveganju za razvoj nevarnih infekcij.

V Sloveniji se v splošnem še vedno zaznavajo vzorci zelo čistega kokaina. Uporabnikom se zato priporoča previdnost pri uporabi ter upoštevanje načel zmanjševanja škode, saj uporaba kokaina med drugimi zvišuje tveganje za odpoved srca in možgansko kap.

Vzorec je v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbralo Društvo Stigma v Ljubljani.
Analizo vzorcev je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Obvestilo je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje.