Obvestilo Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS

Lažna ekstazi tabletka v Ljubljani


Ljubljana, 28. november 2022 – V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS je bila v Ljubljani zbrana lažna tabletka, ki je bila kupljena kot ekstazi, vsebovala pa je snov EAPB.


Rezultati analize, narejene v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano, so pokazali, da okrogla bela tabletka s tremi zvezdicami, ki je bila kupljena kot ekstazi, namesto MDMA vsebuje vsebuje snov EAPB oziroma eno izmed izomer 4, 5 ali 6-EAPB.


Ker je o snovi na voljo zelo malo podatkov o farmakoloških lastnostih, metabolizmu in toksičnosti, se uporabnikom uporaba te snovi odsvetuje.

Tabletko je v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbrala info točka društva Stigma. Analizo vzorcev je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Obvestilo je pripravil Nacionalni inštitut za varovanje zdravja.

###