Obvestilo Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS

Kokain z višjo vsebnostjo levamisola v Mariboru in Pomurju


Ljubljana, 16. oktober 2020 – V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS je bilo v Mariboru in Pomurju zbranih več vzorcev kokaina z višjo vsebnostjo levamisola.


Vzorci kokaina, ki so bili zaznani v Mariboru in Pomurju, so vsebovali od 11 do 30 % levamisola, kar je višje od običajnih vrednosti. Levamisol je sicer zdravilo, ki se uporablja v veterini za zdravljenje okužb z zajedavci.

Pri ljudeh so opisani naslednji negativni učinki levamisola: slabost, diareja, omotica, vročina, nespečnost, glavobol, krči, slabo počutje. Levamisol lahko povzroči zmanjšanje števila belih krvničk in ošibi imunski sistem, zaradi česar je posameznik izpostavljen tudi večjemu tveganju za razvoj nevarnih infekcij.
Vzorce sta v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbrali info točki Združenja DrogArt v Mariboru in Društva Zdrava pot. Analizo vzorcev je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Obvestilo je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje.

# # #