Obvestilo Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS

Kokain z borovo kislino v Ljubljani


Ljubljana, 6. november 2023 – V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS je bil v Ljubljani zbran vzorec, ki je vseboval mešanico kokaina in borove kisline.


V Ljubljani je bil zbran vzorec z mešanico kokaina in borove kisline, ki se je prodajal kot kokain. Borova kislina se sicer uporablja kot antiseptik, insekticid in kot zaviralec gorenja. Borova kislina ni namenjena oralni uporabi. Ob morebitnem zaužitju lahko nastopijo stranski učinki, kot so: slabost, bruhanje, diareja, krči, vznemirjenje, utrujenost. Uporabnikom se svetuje, da ob sumu, da so zaužili borovo kislino, poiščejo zdravniško pomoč.

Vzorec je v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbrala info točka DrogArta. Analizo vzorca je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Obvestilo je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje.

###