Osebna higiena; njeno ime izhaja iz imena grške boginje Higieie. Higiéna, grško hygiaínein – biti zdrav.

Higiena nas uči o tem, kako si zdravje ne le ohranjamo, temveč ga tudi krepimo.

Je veda, ki preučuje vplive iz okolja, ki se pojavijo ob različnih človekovih aktivnostih in stanjih in njihov vpliv na zdravje ter predlaga ukrepe za zmanjševanje teh škodljivosti s ciljem doseči bolj zdravo in bolj kvalitetno življenje v najširšem smislu besede.

 

Osebna higiena predstavlja eno od glavnih področij higiene, in se ukvarja zlasti s higieno telesa, oblačenja, prehrane, spanja in počitka, športa in rekreacije.

Sodobna higiena nam ponuja rešitve, kako na najbolj uspešen način odstraniti nevarnosti, ki nam pretijo.

Osebno higieno pričnemo preučevati že v otroški dobi. Otroci namreč preko okolice sprejemajo impulze, ki krepijo inteligenco, redoljubnost, natančnost. S časoma se priučimo tudi korektnega odnosa do svojega telesa, ter na takšen način pridobimo čut do odgovornosti do lastnega zdravja.

Osebna higiena obsega:

  • higieno telesa,
  • higieno spanja in počitka,
  • higieno prehrane in gibanja.

 

Osebna higiena vpliva na:

  • krepitev zdravja,
  • preprečevanje nalezljivih bolezni,
  • preprečevanje degenerativnih bolezni (okvare gibal, visok pritisk, debelost, sladkorna bolezen),
  • estetiko in počutje (odstranjevanje umazanije in smradu – človek je zato bolj samozavesten in sproščen),
  • Gospodarstvo – zdravi ljudje lažje opravljajo delo, ni bolniških izostankov.

Naloge kože:

  • varuje telo pred zunanjimi škodljivimi vplivi (zaradi znoja je površina kože rahlo kisla),
  • zdrava in nepoškodovana koža preprečuje vdor klic v telo koža uravnava telesno temperaturo uravnava količino vode v telesu,
  • loj varuje kožo in lase pred izsušitvijo koža je čutilo.

Zakaj moramo kožo umivati?

  • da odstranimo organsko umazanijo (lahko je hrana za mikrobe) in fizikalne ostanke (lahko so za telo strupeni, agresivni, alergogeni …),
  • da odstranimo soli, kisline in strupe, ki se izločajo z znojem da ohranimo izvodila žlez znojnic in lojnic prosta,
  • da ohranimo odpornost kože.

Nega celega telesa:

  • higiena obraza,
  • higiena rok in nohtov,
  • higiena nog in nohtov,
  • higiena zob in ustne votline,
  • intimna higiena,
  • higiena obleke in obutve,
  • nega telesnih gub (za ušesi, vrat, pazduha, dimlje, za komolci in koleni, popek),
  • higiena ušes,
  • nega obraza,
  • higiena lasišča in las.

 

Poznamo več vrst nege telesa

Kopanje in tuširanje ter umivanje posameznih delov telesa (umivanje obraza, umivanje las, umivanje rok, umivanje nog, umivanje spolovil).

Nega celega telesa je za naše telo zelo pomembna. Z umivanjem s kože odstranimo prašne delce, mikroorganizme, izločke žlez, kemikalije in umazanijo. Čista koža lahko diha, diši, je prijetna na dotik in nudi ugodno počutje. Ugodno pa vpliva tudi na našo samopodobo. Če poskrbimo za osebno higieno smo čisti, prijetnega vonja, smo samozavestnejši, lažje navezujemo stike … Pozitivna samopodoba je za otrokov razvoj nujna, zato moramo za njen razvoj v šoli in v doma zagotoviti ustrezne pogoje.

TUŠIRANJE

Tako tuširanje, kot kopel imata posamezne prednosti: tuširanje je v primerjavi s kopanjem bolj higiensko, saj s tekočo vodo sproti izpiramo umazanijo, porabimo tudi manj vode ekološki faktor, pri kopeli lahko umazanijo in odmrle kožne celice temeljiteje odstranimo, saj kožo med kopanjem temeljito »odmočimo«, pomemben pa je tudi sprostitveni dejavnik kopeli.

V vsakodnevni negi telesa priporočamo tuširanje, kopanje pa občasno. S kopeljo ali tuširanjem odstranimo umazanijo in pri tem uporabljamo milo (ne vsak dan). Telo umivamo s tekočo, prijetno toplo vodo (37°C). Kožo po kopeli dobro obrišemo. I V . Tuširanje (prhanje) Pogostost: Priporočamo tuširanje 1x / dan.

Priprava pripomočkov: čisto perilo, brisača, milo;

Osebna priprava: slečemo perilo, sveže pripomočke pripravimo na dosego rok Postopek: odpremo mešalno baterijo (pipo) in previdno preverimo temperaturo vode. Z vodo oplaknemo celo telo (noge, spolovila, trebuh, prsni koš, hrbet, roke, obraz, če se odločimo za pranje las pa še lasišče). Pričnemo s temeljitim umivanjem telesa: vsakodnevno namilimo le nekatere dele telesa: vrat, gube za ušesi, dlani, hrbtišča dlani in zapestja, pazduhe, noge od gležnjev navzdol s posebnim poudarkom na medprstnih prostorih ter spolovila. Ostale dele telesa namilimo po potrebi, sicer pa jih le izperemo s toplo vodo. Obraza in ušes ne milimo.

Pri umivanju hrbta nam lahko pomagajo starši. Umivanje spolovil: deklice milimo in umivamo zunanje dele spolovil in notranjo stran stegen (izločki iz spolovil umažejo okolico). Velike sramne ustne umijemo tako, da s potegi od spolovila proti zadnjični odprtini. z roko namilimo gubo, ki jo tvorita ustni. V kožnih gubah se namreč zadržujejo izločki, v smeri zadnjične odprtine pa umivamo, da zmanjšamo možnost prenosa izločkov iz zadnjične odprtine proti spolovilu. Fantje z namiljeno roko primemo penis in kožico potegnemo nazaj (pod kožico so bakterije in umazanija), umijemo vrh penisa, kožico nato potegnemo v prejšnji položaj. Nato namilimo celotno površino penisa in področje pod njim – umijemo modnik (med kožnimi gubami se zadržuje umazanija).

Prav tako namilimo tudi zadnjico v smeri od spolovil proti zadnjični odprtini. Zopet odpremo vodo, nastavimo prijetno temperaturo in vse dele telesa dobro oplaknemo. Posebej pozorno izperemo telesne gube in spolovila.

Z brisačo osušimo celo telo, posebej temeljito telesne gube in med prstne prostore na nogah.

 

KOPANJE

Kopanje je namenjeno čiščenju in osvežitvi telesa. POMNI: Ne kopamo se takoj po obroku. Paziti moramo, da nam na mokrih površinah ne spodrsne in ne pademo. Med polnjenjem in praznjenjem kadi ter kadar je ta polna v kopalnici ne uporabljamo električnih aparatov.

Pogostost: Ob vsakodnevnem tuširanju priporočamo kopanje na 7 dni ali redkeje. Priprava pripomočkov: čisto perilo, brisača, milo; Osebna priprava: slečemo perilo, sveže pripomočke pripravimo na dosego rok.

Postopek: Previdno (da ne pademo) stopimo v kad. Odpremo mešalno baterijo in previdno preverimo temperaturo vode. Oplaknemo celo telo. Ko voda od »uvodnega« izplakovanja odteče, začepimo kad in jo napolnimo s toplo vodo. Nekaj minut ležimo v vodi in s tem odmočimo telo ter se sprostimo. Nato celotno telo umijemo (namilimo in izperemo) po postopku opisanem pri tuširanju. Med končnim izplakovanjem s tekočo vodo (tuš) lahko kad odčepimo. Ko je prazna, jo za seboj počistimo. Ker je frekvenca kopanja manjša od frekvence tuširanja, lahko ob kopanju namilimo celotno telo. Ker gre za podobno frekvenco, je v postopek kopanja smiselno vključiti tudi pranje las.

KDO JE HIGIENSKO ZANEMARJEN ČLOVEK?

 

  • Nekdo, ki vzbuja odpor, ker se od njega širi smrad.
  • Sam prenaša in je tudi dovzeten za bolezni.

 

Vir: Zavod za zdravstveno varstvo Slovenije.