Obvestilo Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS

Več lažnih vzorcev v Ljubljani in okolici

Ljubljana, 11. junij 2021 – V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS je bilo v zadnjem tednu v Ljubljani in okolici zaznanih več lažnih vzorcev, med drugimi tudi lažna vzorca amfetamina in kokaina.

Analiza Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano je pokazala, da vzorec, ki je bil kupljen na Vrhniki kot amfetamin, dejansko vsebuje metamfetamin. Lažni vzorec kokaina, ki je bil pridobljen v Ljubljani, pa je namesto kokaina vseboval več različnih snovi, ki so depresorji centralnega živčnega sistema, torej ne delujejo stimulativno ampak povzročijo sedacijo.

Vzorce so v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbrale info točke Združenja DrogArt, Društva Stigma, Labirinta Kranj, Združenja Šent in Društva Zdrava Pot. Analizo vzorcev je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Obvestilo je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje.

###