Obvestilo Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS

V Ljubljani zaznani lažni mefedron


Ljubljana, 8. marec 2024 – V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS je bil v Ljubljani zaznan lažni vzorec mefedrona (4-MMC).


Rezultati analize, narejene v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano, so pokazali, da vzorec v obliki rumenkastih kristalov, ki se je v Ljubljani prodajal kot mefedron oz. 4-MMC, dejansko vsebuje 4-CMC (4-klorometkatinon).

O snovi ni veliko znanega, v literaturi pa je opisanih nekaj škodljivih učinkov, o katerih so poročali uporabniki. Poročani škodljivi učinki so podobni kot pri drugih sintetičnih katinonih, in sicer: visok krvni tlak, bolečine v prsih, pospešeno bitje srca, strah, agresija, vznemirjenost, psihoze, halucinacije in nespečnost.

Vzorce je v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbralo Združenje DrogArt v Ljubljani. Analizo vzorca je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Obvestilo je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje.