Obvestilo Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS

V Ljubljani in na Gorenjskem zaznana lažna vzorca


Ljubljana, 12. maj 2023 – V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS so bili ponovno zaznani lažni vzorci, in sicer je bil v Ljubljani zaznan lažni vzorec MDMA, na Gorenjskem pa lažni vzorec kokaina.


Slika 1: lažni kokain.               Slika 2: lažni mdma.

Rezultati analize, narejene v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano, so pokazali, da vzorec v obliki prozornih kristalčkov, ki je bil zbran v Ljubljani in se je prodajal kot MDMA, dejansko vsebuje ketamin. V Kranju zbran vzorec v obliki prahu rumenkasto bele barve, ki se je prodajal kot kokain, pa vsebuje mešanico amfetamina in kofeina.

Vzorca sta v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbrala Združenja DrogArt in Labirint Kranj. Analizo vzorcev je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Obvestilo je pripravil Nacionalni inštitut za varovanje zdravja.

###