Obvestilo Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS

V Celju zaznan zelo čist kokain

Ljubljana, 22. november 2019 – V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS je bil v Celju zaznan vzorec zelo čistega kokaina, z vsebnostjo 93%.

Uporabnikom se priporoča previdnost pri uporabi ter upoštevanje načel zmanjševanja škode, saj uporaba kokaina povzroča številne negativne posledice. Med kratkotrajne negativne posledice se uvrščajo povišan srčni utrip in krvni tlak, močno krčenje žil ter zmanjšan nadzor nad mišljenjem in vedenjem.

Redna uporaba kokaina zvišuje tveganje za odpoved srca, možgansko kap, poškodbo nosne sluznice, razvoj zasvojenosti, depresije in psihoz.

Ker se vzorci zelo čistega kokaina pojavljajo tudi v drugih krajih po Sloveniji, se uporabnikom svetuje uporaba storitve anonimnega testiranja psihoaktivnih snovi.

Vzorec je v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbrala info točka JZ Socio v Celju. Analizo vzorcev je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Obvestilo je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje.

# # #