Obvestilo Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS

Pivnik z visoko vsebnostjo 1p-LSD v Ljubljani

Ljubljana, 9. april 2021 – V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS je bil v Ljubljani zaznan pivnik z visoko vsebnostjo 1p-LSD.

Analiza Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano je pokazala, da pivnik bele barve s temno poševo črtico vsebuje 2-kratno vsebnost 1p-LSD od povprečne vrednosti v zadnjih letih.
Po zapisih uporabnikov na forumih, lahko imajo visoke doze 1p-LSD negativne učinke na duševno zdravje posameznika, saj lahko povzročijo stanja, kot so: tesnobnost, blodnje, panični napad in tudi epileptični napad.

Vzorec je v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbrala info točka Združenja DrogArt v Ljubljani. Analizo vzorca je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Obvestilo je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje.

###