Metamfetamin je močna sintetična stimulativna droga, kemično sorodna amfetaminu, vendar z močnejšimi učinki na centralni živčni sistem. Odkrit je bil na Japonskem leta 1919.
V medicinske namene so ga največ uporabljali v petdesetih in šestdesetih letih prejšnjega stoletja za zdravljenje narkolepsije in za zaviranje teka, podobno kot amfetamin oziroma spid. Amfetamin namreč ne odpravi narkolepsije, ampak zgolj preprečuje njeno akutnost. Zaradi nevarnosti odvisnosti in zlorab so ga skoraj popolnoma opustili.
Kot rekreativna in plesna droga se je ponovno vrnil na prizorišče v zgodnji devetdesetih letih, skupaj s pojavom rejva.
Opis snovi
Dobimo ga v obliki prahu različnih barv (bele do rumeno rjave), tablete, kapsule ali v obliki tekočine. Ice oziroma led je strnjena oblika metamfetamina v obliki praška. Ime je dobil zaradi velikih, prozornih in kepastih kristalov.
Učinki
Metamfetamin ima podobne, a bolj intenzivne in dlje trajajoče učinke kot amfetamin oziroma spid. Povzroča več stranskih učinkov in hitrejši nastanek zasvojenosti.
Pozitivni učinki
↘ povečan nivo energije
↘ budnost
↘ zmanjšana potreba po spancu
↘ povečana družabnost
↘ zvišanje razpoloženja
↘ povečan libido
Nevtralni učinki
↘ pretirano govorjenje
↘ zmanjšan apetit
↘ znojenje
↘ razširjene zenice
Negativni učinki
↘ utrujenost
↘ razdražljivost
↘ nemir in depresija (ti stranski učinki lahko nastopijo, ko učinek droge popusti, lahko pa tudi več dni po uporabi)
↘ moteni vzorci spanja, nespečnost
↘ izguba apetita in izguba teže
↘ sušenje ustne sluznice
↘ strah, paranoja, vizualne in slušne halucinacije (ti stranski učinki lahko trajajo zelo dolgo in lahko sploh ne prenehajo sami od sebe. Razvije se lahko tako imenovana “amfetaminska psihoza” – v tem primeru je nujna zdravstvena oskrba)
↘ srbečica
↘ agresivnost
↘ hipertermija (pregrevanje)
↘ razdražljivost, tesnoba
↘ povečan srčni utrip, nepravilen srčni ritem
↘ hipertenzija (visok krvni pritisk)
↘ prekomerno potenje, dehidracija
↘ poškodbe jeter
↘ resne težave v delovanje ledvic
↘ možne poškodbe možganov (pri redni uporabi dokazano povzroča poškodbe možganov. )
↘ vročinski udar (obstaja nevarnost vročinskega udara)
↘ kompulzivno redoziranje, toleranca in zasvojenost (metamfetamin povzroča kompulzivno redoziranje oz. nekontrolirano in nepremišljeno ponovno uživanje substance, ko učinki prejšnje doze popuščajo. Prekomerna uporaba tako lahko hitro vodi do tolerance in do hude psihične in fizične zasvojenosti. Abstinenčni simptomi so lahko zelo izraziti in lahko trajajo več mesecev po prenehanju z uporabo.)
↘ predoziranje (se lahko konča s smrtjo). Znaki predoziranja so: tresenje, zmedenost, motnje srčnega ritma, zvišana telesna temperatura, krči, slabost in zvišan krvni tlak. V velikih dozah metamfetamin lahko povzroči možganske krvavitve, odpoved ledvic, srčno in možgansko kap, serotoninski sindrom in druge zdravstvene komplikacije, ki so smrtno nevarne.
Zmanjševanje škode
Pomembno si je zapomniti, da veliko škode ne povzroči droga sama, ampak je škoda posledica vedenja, ki jo droga vzpodbudi pri uporabniku. Sem spadajo stranski učinki kot so pomanjkanje spanja, slaba prehrana in slaba telesna higiena.
↘ Pri redni uporabi metamfetamina lahko pride do zelo močne zasvojenosti, zato je potrebno biti pazljiv pri uporabi in imeti večdnevne prekinitve.
↘ Ker učinki metamfetamina trajajo dolgo časa, se svetuje uporaba v začetku dneva. Potrebna je pazljivost pri ponovni uporabi, da se izognemo motnji spanca.
↘ Izogibati se je treba dlje časa trajajoči, neprekinjeni uporabi, pri čemer je treba poskrbeti za dovolj spanca, dovolj tekočine in dovolj Tudi, če se npr. ne čuti potreba po hrani, se vseeno lahko zaužije nekaj sadja ali jogurt s kosmiči.
↘ Pomembno je vzdrževati ustrezno ustno nego. “Meth mouth” se zgodi zaradi slabe ustne higiene v kombinaciji s sladkimi pijačami, da bi odvrnili občutek suhih ust. Da se prepreči občutek suhih ust se svetuje pitje vode in nesladkanih pijač.
↘ Ob težavah s srcem se uporaba odsvetuje, saj le-ta predstavlja dodatno obremenitev za srce.
↘ Vsi načini uporabe (oralno, snifanje, kajenje ali injiciranje) so tvegani za predoziranje.
↘ Oralno zaužitje povzoča manjšo potrebo po ponovni uporabi.
↘ Čisti metamfetamin je psihoaktiven že v zelo majhnih količinah (5-10 mg). Zato se svetuje, da oseba začne z majhnimi dozami in nato počaka, da se vidi, kako močni so učinki.
↘ Pri uporabi metamfetamina se je treba zavedati, da bo prišlo do neprijetnih občutkov, ko bo substanca popuščala. Zato se odsvetuje nekontrolirano ponovno uživanje, saj to vodi v večjo možnost nastanka nevarnih stranskih učinkov. Svetuje se vnaprej pripravljena doza, ki se jo namerava zaužiti.
↘ Uporaba metamfetamina lahko privede do razvoja hujših težav v duševnem zdravju(npr. psihoze). Odsvetuje se uporaba v kolikor so v družinskem krogu prisotne težave v duševnem zdravju.
↘ Svetuje se uporabo v družbi nekoga, ki lahko pomaga in pokliče pomoč.
↘ Stimulativne droge kot je metamfetamin lahko povzročijo odpoved ledvic in možgansko kap pri uživalcih, ki imajo visok krvni pritisk, zato se svetuje previdnost pri jemanju.
Načini uporabe in doziranje
Metemfetamin se lahko uživa oralno, snifa, kadi ali injicira. Ker je metamfetamin zelo močna in nevarna substanca, se kajenje in injiciranje močno odsvetuje.
Doze pri snifanju: |
Doze pri oralni uporabi: |
|
Lahka |
5 – 10 mg |
5 – 15 mg |
Srednja |
10 – 30 mg |
15 – 30 mg |
Močna |
30 – 60 mg |
30 – 60 mg |
Mešanje
↘ Mešanje z depresorskimi drogami (opioidi, alkohol, benzodiazepini) je odsvetovano, saj lahko hitreje pride do predoziranja.
↘ Mešanje s stimulansi: veča tveganje za predoziranje, ker se učinki seštevajo na nepredvidljiv način in je nevarno za srce.
↘ Mešanje s psihedeliki: veča se možnost “bad tripov” in nastanka psihoz.
Testiranje
V Sloveniji so vzpostavljene točke za sprejem vzorcev psihoaktivnih snovi za namen testiranja, kjer lahko povsem anonimno prinesete vzorec droge za laboratorijsko analizo. Na ta način se zmanjša tveganje za zaplete zaradi zaužitja neznanih drog in nevarnih primesi.
Viri
Darko Žigon. 2005. Droge: alkohol, tobak, marihuana, hašiš, kokain, amfetamini, opiati in heroin, halucinogene droge, hlapi. Ljubljana: Center Marketing International.
DrogArt, dostopno prek https://www.drogart.org/droge/1194/metamfetamin.html.
TripSit, dostopno prek https://wiki.tripsit.me/wiki/Methamphetamine.