Obvestilo Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS

Mešanica kokaina in ketamina zaznana v Ljubljani

Ljubljana, 11. november 2019 – V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS je bil v Ljubljani zaznan vzorec z mešanico kokaina in ketamina.

Analiza, ki jo je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, je pokazala, da je vzorec, kupljen v Ljubljani, poleg kokaina vseboval tudi ketamin. Čeprav informacij o vplivu kombinacije teh dveh psihoaktivnih snovi na človeka ni veliko, pa iz tujine poročajo o smrtni žrtvi.

Kokain je stimulativna droga, ketamin pa disociativni anestetik. Ker različno učinkujeta na centralni živčni sistem, lahko negativno vplivata na delovanje možganov.

Vzorec je v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbrala info točka Društva Stigma v Ljubljani. Analizo vzorca je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Obvestilo je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje.

# # #