Obvestilo Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS

Mešanica kokaina in borove kisline v Mariboru


Ljubljana, 26. junij 2020 – V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS je bil v Mariboru zaznan vzorec, ki je vseboval mešanico kokaina in borove kisline.


Vzorec bele luskaste snovi, ki je vseboval mešanico kokaina in borove kisline, je bil kupljen v Mariboru kot kokain. Borova kislina se sicer uporablja kot antiseptik, insekticid in kot zaviralec gorenja. Borova kislina ni namenjena oralni uporabi. Ob morebitnem zaužitju lahko nastopijo stranski učinki, kot so: slabost, bruhanje, diareja, krči, vznemirjenje, utrujenost.

Uporabnikom se svetuje, da ob sumu, da so zaužili borovo kislino, poiščejo zdravniško pomoč.

Vzorec je v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbrala info točka Združenja DrogArt v Mariboru. Analizo vzorcev je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Obvestilo je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje.