Obvestilo Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS

Kokain z višjo vsebnostjo levamisola v Ljubljani


Ljubljana, 29. januar 2021 – V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS je bil v Ljubljani zbran vzorec kokaina z višjo vsebnostjo levamisola.


Vzorec kokaina, ki je bil zbran v Ljubljani, je vseboval 22 % levamisola, kar je višje od običajnih vrednosti. Levamisol je sicer zdravilo, ki se uporablja v veterini za zdravljenje okužb z zajedavci. Pri ljudeh so opisani naslednji negativni učinki levamisola: slabost, diareja, omotica, vročina, nespečnost, glavobol, krči, slabo počutje. Levamisol lahko povzroči zmanjšanje števila belih krvničk in ošibi imunski sistem, zaradi česar je posameznik izpostavljen tudi večjemu tveganju za razvoj nevarnih infekcij.

Vzorec je v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbrala info točka Združenja DrogArt v Ljubljani. Analizo vzorcev je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Obvestilo je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje.

###