Obvestilo Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS

Kokain z višjo vsebnostjo levamisola v Ljubljani in Mariboru


Ljubljana, 24. februar 2023 – V okviru Sistema za zgodnje opozarjanje na pojav NPS sta bila v Ljubljani
in Mariboru zbrana vzorca kokaina z višjo vsebnostjo levamisola.


V Ljubljani in Mariboru sta bila zbrana vzorca kokaina, ki sta vsebovala nekoliko višjo vsebnost levamisola, kot je povprečje pri nas. Levamisol je sicer zdravilo, ki se uporablja v veterini za zdravljenje okužb z zajedavci. Pri ljudeh so opisani naslednji negativni učinki levamisola: slabost, diareja, omotica, vročina, nespečnost, glavobol, krči, slabo počutje. Levamisol lahko povzroči zmanjšanje števila belih krvničk in ošibi imunski sistem, zaradi česar je posameznik izpostavljen tudi večjemu tveganju za razvoj nevarnih infekcij.
Vzorca je v okviru anonimnega zbiranja vzorcev psihoaktivnih snovi zbrala info točka DrogArta. Analizo
vzorcev je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Obvestilo je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje.

###